blank

Napisz do nas

sanuspedi@gmail.com

Zadzwoń

+48 507 298 467

Stopa cukrzycowa

Podologia

Związki przyczynowo – skutkowe zmian przeciążeniowych w przebiegu cukrzycy oraz neuropatii.

Do powstawania ran na podeszwowej części stopy dochodzi również w wyniku neuropatii oraz polineuropatii. Zespół stopy cukrzycowej (ZSC) to degradacyjny stan tkanek prowadzący do zaburzeń neurologicznych w postaci neuropatii czuciowej. Zaburzone jest czucie powierzchowne i głębokie. Powikłanie to wywołane jest w przebiegu cukrzycy oraz niedokrwienia kończyn dolnych. Dodatkowo u osób w przewlekłym stanie  hiperglikemii obserwujemy zmiany degradacyjne na poziomie mięśniowo-szkieletowym. W związku z zaburzeniem czucia u chorych na ZSC często dochodzi do powstawania ran w obrębie części podeszwowej stopy, które są w początkowej fazie przeoczone przez chorych i ich rodziny. ZSC dotyka około 20% diabetyków, a najczęstszym powikłaniem jest amputacja kończyny dolnej. Czasami w odstępie kilkuletnim dochodzi do amputacji drugiej kończyny dolnej. Amputacja nieurazowa kończyny dolnej w wyniku powikłania ZSC jest najczęstszą przyczyną w krajach wysoko rozwiniętych.

Związki przyczynowo – skutkowe zmian przeciążeniowych z czynnikami zewnętrznymi

Ważnym aspektem w powstawaniu zmian przeciążeniowych jest rozmiar i rodzaj noszonego obuwia. Zbyt mały but sprawia że nasza stopa w nim  nadmiernie skompresowana. Co sprawia że podczas obciążenia stóp łuk podłużny który jest łukiem dynamicznym nie ma możliwości wydłużenia się pod naciskiem. Przyczynia się to do powstawania stóp zdeformowanych w wyniku czynników zewnętrznych. Może powodować dolegliwości bólowe w wyniku metatarsalgii, wydrążenia stopy i zapalenia rozcięgna podeszwowego jak również może dojść do złamań zmęczeniowych.  Przykładowymi wadami które powstają w wyniku niewłaściwie dobranego obuwia jest stopa płaska, palce młotkowate (ryc.14k.), czy halux valgus. Zbyt ciasne obuwie jest szczególnie niebezpieczne dla osób dotkniętych cukrzycą, niewydolnością żylną czy przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych. Powoduje one wzmożone tarcie skóry które może doprowadzić to trudno gojącej się rany, a w konsekwencji do amputacji. Dlatego osoby szczególnie ze podwyższonej grupy ryzyka powinny dbać o odpowiedni rozmiar buta ale również o skarpetki które nie będą zbyt mocno uciskały pogarszając ukrwienie kończyn dolnych.

Nadwag, otyłość przyczynia się do rozwoju chorób przewlekłych takich jak cukrzyca typ 2, nadciśnienie tętnicze czy niektóre nowotwory. Wzmożona waga sprawia że nasze ciało musi dźwigać więcej kilogramów niż konstrukcyjnie zostało do tego przeznaczone w wyniku czego może dochodzić do zwyrodnień kostno stawowych oraz niewydolności aparatu więzadłowo mięśniowego. Nadwaga ma również odzwierciedlenie na stopach. Dzieci otyłe posiadają większą skłonność do powstania stopy płaskiej.

Ostatnie wpisy

Zarezerwuj wizytę

Zadzwoń

+48 507 298 467

Zarezerwuj online

za pomocą Booksy